• sns01
  • sns02
  • sns03
  • sns04
  • sns05

Screen Printing

screen-printing-procesi-set-up_large

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë

            Për të mos ngatërrohet me ekran të shtypura.

Shtypjen Screen është një teknikë shtypjen ku një rrjetë është përdorur për të transferuar ngjyrë mbi një substrate, përveç në zonat e bëra ngjeshur me bojë nga një klishe bllokuar. Një thikë ose kruajtëse është zhvendosur nëpër ekran për të mbushur hapje rrjetë të hapur me ngjyrë, dhe një goditje kundërt pastaj shkakton ekran për të prekur substrate çast përgjatë një linjë të kontaktit. Kjo shkakton bojë të lagur substrate dhe të largohen nga e makinave rrjetë si ekran burimet përsëri pas presës ka kaluar.

Shtypjen Screen është gjithashtu një metodë klishe e marrjes së shkruar, në të cilën një dizajn është i imponuar në një ekran prej poliesteri ose rrjetë tjetër gjobë, me zona bosh të veshura me një substancë të ngjeshur. Ink është i detyruar në hapjeve rrjetë nga teh mbushjes ose kruajtëse dhe duke Veting substrate, transferuar mbi sipërfaqen e shtypjes gjatë goditje kruajtëse. Si ekran gjuajtje larg nga substrate bojë mbetet në substrate. Ajo është e njohur edhe si mëndafshi-ekran, ekran, serigraphy, dhe shtypje SERIGRAPH. Një ngjyrë është shtypur në një kohë, kështu që disa ekranet mund të përdoret për të prodhuar një imazh shumëngjyrësh ose projektimin.

Nuk janë terma të ndryshme që përdoren për atë që është në thelb të njëjtën teknikë. Tradicionalisht procesi u quajt shtypjen ekran apo shtypjen silkscreen sepse mëndafshi është përdorur në procesin e para shpikjen e rrjetë poliestër. Aktualisht, temat sintetike janë përdorur shpesh në procesin e shtypjes ekran. Rrjetë më popullor në përdorim të përgjithshëm është bërë nga poliestër. Nuk janë të veçanta, të përdorin materiale rrjetë nga najloni dhe çelik inox në dispozicion në printer ekran. Ka edhe lloje të ndryshme të madhësisë rrjetë të cilat do të përcaktojnë rezultatin dhe pamjen e projektimit përfunduar në materialin.

Për më shumë rreth historisë shtypjen ekran, ju lutem shkoni në https://en.wikipedia.org/wiki/Screen_printing


Ora Post: Maj-27-2018

WhatsApp Online Chat!