• sns01
  • sns02
  • sns03
  • sns04
  • sns05

печатење на екран

екран печатење процес-сет-up_large

Од Википедија, бесплатната енциклопедија

            Да не се меша со печатење на екран.

Екран за печатење е техника на печатење со која мрежа се користи за пренос на мастило врз подлогата, освен во областите направени непропустлива за мастило со блокирање на матрицата. А нож или гумен се движи низ екранот за да се пополни отворени отвори мрежа со мастило и обратна удар потоа предизвикува екранот на допир на подлогата за момент по должината на линијата на контакт. Ова предизвикува мастило да се влажни на подлогата и да се извлече на отвори на мрежа, како на екранот извира врати по ножот помина.

Екран за печатење е исто така, метод матрицата на донесување на печатење во кои е изречена дизајн на екранот од полиестер или други фини мрежа, со празни места обложени со непропустлива материја. Мастило е принуден во отворите на мрежа од страна на ножот пополнете или гумена гледарка и од страна на влажнење на подлогата, пренесува врз површината на печатење во гумен мозочен удар. Како на екранот ќе скокне надвор од подлогата остане мастило на подлогата. Тоа е исто така познат како свила екран, екранот, сериграфии и serigraph печатење. Една боја е отпечатен во време, па неколку екрани може да се користи за производство на шарена слика или дизајн.

Постојат различни термини кои се користат за она што е во суштина иста техника. Традиционално процесот беше наречен печатење на екран или Silkscreen печатење свила, бидејќи се користи во процесот пред пронаоѓањето на полиестер мрежа. Во моментов, синтетички теми кои најчесто се користат во процесот на печатење на екран. Најпопуларниот мрежа во општа употреба е направен од полиестер. Постојат специјални употреба решетката материјали на најлон и нерѓосувачки челик достапни за печатач на екранот. Исто така, постојат различни видови на големината мрежа која ќе се утврди резултатот и се погледне на готовиот дизајн на материјалот.

За повеќе за историјата на печатење на екран, ве молиме одете на https://en.wikipedia.org/wiki/Screen_printing


Време на мислењето: Мај-27-2018

WhatsApp Онлајн Chat!